29. 11. 2022

ESLP nesouhlasí s odsouzením za založení muslimské politické strany

Trestní stíhání a odsouzení zakladatelů muslimské politické strany za to, že se pokusili vytvořit politickou stranu založenou na náboženském principu.

Rozsudek ze dne 3. září 2020 ve věci č. 11157/11 – Yordanovi proti Bulharsku 

Senát páté sekce Soudu dospěl šesti hlasy proti jednomu k závěru, že trestní stíhání a odsouzení zakladatelů muslimské politické strany v důsledku zákonného zákazu zakládání politických stran na náboženském základě je v rozporu s jejich svobodou sdružování chráněnou článkem 11 Úmluvy.

SKUTKOVÉ OKOLNOSTI

Stěžovatelé jsou dva bratři, kteří jsou příslušníky turecko-muslimské menšiny v Bulharsku. V roce 2009 se rozhodli založit politickou stranu zvanou Muslimská demokratická unie. Ustavující schůze se konala v centru města Slavjanovo, kam se dostavilo několik stovek lidí. Došlo tu k odsouhlasení vzniku politické strany, přijetí jejich stanov a volbě členů do stranických orgánů. 

Po shromáždění se konala tisková konference, kde stěžovatelé představili základní zásady nové strany. Členem se mohl stát každý, kdo dodržoval muslimské normy chování a morálky. Dle tvrzení vlády stěžovatelé během tiskové konference rovněž uvedli, že cílem strany je chránit práva muslimů v Bulharsku, že stát oficiálně neuznal tureckou menšinu a pro muslimy v Bulharsku nic neudělal a že byla chyba prezentovat Bulharsko v Evropě jako stát jednoho národa. Krátce poté bylo zahájeno trestní stíhání stěžovatelů pro podezření z trestného činu založení politické organizace na náboženském základě. 

V září 2010 rozhodl okresní soud o spáchání uvedeného trestného činu a podmínečně odsoudil prvního stěžovatele k trestu odnětí svobody na jeden rok. Druhý stěžovatel byl soudem vyjmut z trestní odpovědnosti, avšak mu byla uložena správní pokuta ve výši přibližně 2 tis. eur. Oba stěžovatelé se proti rozsudku odvolali. 

Odvolací soud potvrdil prvoinstanční rozsudek, nicméně rozhodl, že se jednalo pouze o stádium pokusu, protože nedošlo k založení politické strany. V mezidobí stěžovatelé podali na soud návrh na registraci své politické strany; jelikož se však nedostavili na nařízené jednání, soud zastavil řízení. 

II. ODŮVODNĚNÍ ROZHODNUTÍ SOUDU K TVRZENÉMU PORUŠENÍ ČLÁNKU 11 ÚMLUVY 

Stěžovatelé namítali, že trestní řízení vedené proti nim pro pokus o založení politické strany na náboženském základě představuje neodůvodněné omezení jejich svobody sdružování podle článku 11 Úmluvy. 

Soud předně připomněl, že omezení svobody sdružování má různé podoby. Může se jednat nejen o odmítnutí registrovat spolek nebo politickou stranu, ale i o jejich rozpuštění nebo dočasný zákaz činnosti, případně zákaz financování zahraniční politickou stranou. 

Omezení přitom může směřovat nejen proti politické straně jako takové, ale i proti jejím zakladatelům a vedoucím představitelům, a to zejména pokud jde o sankce či zákazy týkající se jejich aktivit souvisejících se stranou. 

Z těchto důvodů Soud shledal, že v projednávaní věci došlo k omezení svobody sdružování chráněné článkem 11 Úmluvy. 

Soud dále konstatoval, že k omezení došlo na základě ustanovení trestního zákoníku, které bylo dostatečně předvídatelné. Z legislativní historie plyne, že zákaz zakládání politických stran na náboženském základě byl do bulharského právního řádu zaveden s cílem zabránit nebezpečí, které by takové strany mohly představovat pro mírumilovné soužití různých etnických a náboženských skupin v Bulharsku. 

Zbývá odpovědět na otázku, zda bylo toto omezení nezbytné v demokratické společnosti. Soud zdůraznil, že politické strany představují základní formu sdružování, která vede k funkčnosti demokracie. Politické strany jsou navíc jedinými organizacemi, které mohou získat moc a ovlivňovat politický režim v dané zemi, a to je právě odlišuje od jiných organizací činných v politické oblasti. Bez politických stran nelze realizovat závazek garance politické plurality. Co se týče možných omezení politických stran. 

V projednávané věci není nutné, aby se Soud vyjádřil k otázce, zda je zákaz zakládání politických stran na náboženském základě jako takový v souladu s článkem 11 Úmluvy. Soud se omezí toliko na otázku, zda trestní stíhání vedené proti stěžovatelům za jejich pokus založit politickou stranu, vedoucí k jejich odsouzení, bylo nezbytné v demokratické společnosti – jinými slovy, zda toto trestní stíhání bylo přiměřené sledovanému legitimnímu cíli. 

Soud v této souvislosti především uvedl, že má vážné pochybnosti o nutnosti propojit předmětný zákaz s trestněprávními sankcemi. V projednávané věci ani tak nejde o to, jak závažné sankce byly uloženy stěžovatelům, jako spíše o samotnou skutečnost, že proti nim bylo vedeno trestní řízení, které vyústilo do konstatování viny a uložení trestu.

Jak již Soud uvedl, odsouzení v trestním právu je jedním z nejzávaznějších způsobů zásahu do svobody projevu. To samé platí u svobody sdružování, jejímž cílem je i ochrana názorů a možnosti je vyjádřit. 

Soud poukázal na to, že stěžovatelé nedotáhli do konce řízení o registraci své politické strany. Důsledkem tohoto opomenutí bylo, že strana formálně nevznikla a nemohla vykonávat žádnou aktivitu. Znamená to, že cíle sledovaného vnitrostátními orgány – zajistit pokojné soužití různých etnických a náboženských skupin v Bulharsku – bylo možné dosáhnout v rámci uvedeného řízení, tj. zamítnutím žádosti o registraci politické strany. Vnitrostátní orgány měly navíc i pravomoc rozpustit politickou stranu, která by byla ústavním soudem prohlášena za neústavní. Za těchto okolností a při existenci uvedených možností dle Soudu nelze konstatovat nezbytnost trestního stíhání pro pokus o založení politické strany. 

Soud navíc zjistil, že dotčené ustanovení trestního zákoníku bylo přijato během komunistického režimu a nemělo za cíl zabránit náboženským společnosti ovládnout demokratické instituce k prosazení své moci. Všem odsouzeným ze spáchání tohoto trestného činu během komunistického režimu byla hned po pádu režimu udělena amnestie. Účelem tohoto ustanovení tedy spíše bylo eliminovat možnost znovuobjevení „kapitalistických“ politických stran, které existovaly před nástupem komunismu, a nikoliv chránit náboženskou a etnickou toleranci v zemi. 

Z uvedených důvodu Soud shledal porušení článku 11 Úmluvy.

III. ODDĚLENÉ STANOVISKO 

K rozsudku připojila své nesouhlasné stanovisko bulharská ad hoc soudkyně Raycheva, která měla za to, že zde nedošlo k porušení článku 11 Úmluvy. V této souvislosti poukázala zejména na historický kontext předmětné právní úpravy a na skutečnost, že na rozdíl od téměř všech ostatních balkánských států nedošlo v Bulharsku po pádu komunismu k mezietnickým nepokojům; zachování pokojného soužití různých etnických skupin se dle ní stalo národní hodnotou země.

V projednávané věci dle jejího názoru vnitrostátní orgány nepřekročily svůj prostor pro uvážení a důkladně odůvodnily svá rozhodnutí.

Diskuze (168) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek

 1. Randymog napsal:

  Thanks! Loads of tips.
  how to write a research essay phd thesis help thesis writing service uk

 2. KevinVah napsal:

  Valuable content. Thanks.
  essay homework help online essay writing services Writing essay websites

 3. AlvenBrigo napsal:

  Nicely put, With thanks! writing papers how to write an essay fast

 4. Alvinhig napsal:

  You actually explained that fantastically!
  the help essay prompts https://flowleadsua.com/ help me write a thesis

 5. Wendellmon napsal:

  Wow lots of great knowledge!
  pharmacy online no prescription canadianpharmacyusa24h cheap drugs online

 6. Alvinhig napsal:

  You explained that terrifically.
  essay writing service usa https://writingthesistops.com/ help writing thesis statement

 7. Alvinhig napsal:

  Appreciate it. Plenty of posts!
  how to write a good comparison essay how to write an argument essay ghostwriting services rates

 8. Alvinhig napsal:

  Awesome forum posts. With thanks!
  custom college essay https://homeworkcourseworkhelps.com/ cheap dissertation writing services

 9. Wendellmon napsal:

  This is nicely expressed. !
  cvs online pharmacy pharmacy cheap no prescription canadian pharmacies that ship to us

 10. Alvinhig napsal:

  You have made your point.
  how to write a explanatory essay https://essaywriting4you.com/ english writing help

 11. Alvinhig napsal:

  With thanks, Great stuff!
  best custom essay writing services college essays dissertation writers online

 12. Wendellmon napsal:

  Thanks, I appreciate this.
  canadian prescriptions canadian drugs canadian pharmacies online

 13. BruceZerce napsal:

  This is nicely put! .
  canadian online pharmacies legitimate northwest pharmacy canada pharmacy drug store

 14. Alvinhig napsal:

  You said that exceptionally well.
  harvard college essay https://writingthesistops.com/ write my thesis

 15. Alvinhig napsal:

  Very good tips. Cheers!
  writing a good college essay how to write an argument essay assignments writing services

 16. Alvinhig napsal:

  Amazing tons of valuable info!
  esl essay writing how to buy an essay professional cv and resume writing services

 17. Alvinhig napsal:

  You said it adequately..
  best online essay writers music college essay doctoral dissertation writing help

 18. Alvinhig napsal:

  Wonderful stuff. Thanks.
  college essay mistakes essay writing service professional assignment writers

 19. Wendellmon napsal:

  This is nicely said. !
  price pro pharmacy canada pharmacies drugs online

 20. BruceZerce napsal:

  You have made your stand quite nicely.!
  best canadian prescription prices canadian pharmacy certified canada pharmacy online discount prescription drugs online

 21. Alvinhig napsal:

  Helpful write ups. With thanks.
  how to write a narrative essay about yourself https://service-essay.com/ seo copywriting services

 22. Alvinhig napsal:

  Cheers. Useful information.
  cheap essays for sale how can i write an essay essay writing website reviews

 23. Wendellmon napsal:

  Beneficial facts. Thank you!
  discount prescription drug canada online pharmacies walgreens pharmacy online

 24. BruceZerce napsal:

  Truly all kinds of helpful knowledge!
  safe canadian online pharmacies canadian pharmacy uk delivery drugs from canada with prescription

 25. Alvinhig napsal:

  Terrific material. Many thanks.
  how to write introduction in essay best writing essay online writing service

 26. Alvinhig napsal:

  Thanks! Valuable information!
  i need help writing an argumentative essay https://homeworkcourseworkhelps.com/ mba essay writing services

 27. Alvinhig napsal:

  Great stuff. Thank you.
  self reflective essay on writing type of essay writing phd dissertation writing service

 28. Wendellmon napsal:

  Effectively expressed of course! !
  legit online pharmacy legitimate online pharmacies drug costs

 29. BruceZerce napsal:

  Thanks a lot. Loads of knowledge!
  canadian drugs without prescription canadian drugs without prescription canadian discount pharmacy

 30. Alvinhig napsal:

  Excellent information. Kudos.
  college reflective essay college essay write my report online

 31. Alvinhig napsal:

  Incredible loads of awesome advice.
  i need help with my essay https://topswritingservices.com/ custom article writing

 32. Wendellmon napsal:

  Nicely put. With thanks.
  online medicine order discount visit poster’s website canadian viagra generic pharmacy

 33. BruceZerce napsal:

  You expressed it very well!
  online pharmacies uk online canadian pharmacies canadian pharma companies

 34. Alvinhig napsal:

  Nicely put. Regards!
  how to write a good college admissions essay pay people to write essays professional resume writing service

 35. Alvinhig napsal:

  Cheers! I appreciate it.
  how to write classification essay essay writer the best writing service

 36. Wendellmon napsal:

  Regards. I value this.
  online pharmacy school online pharmacy without a prescription international drug mart canadian pharmacy online store

 37. Alvinhig napsal:

  Cheers. Ample material!
  colleges essays https://orangepornhub.com/ help with assignment writing

 38. Alvinhig napsal:

  You explained that effectively!
  mba essay services how to write an argumentative essay help me write a thesis statement

 39. Alvinhig napsal:

  Beneficial write ups. With thanks!
  college admission essay writing service https://dissertationwritingtops.com/ professional article writing services

 40. Wendellmon napsal:

  You reported this well.
  northwest pharmacy canada canada pharmacy no prescription canada online pharmacies

 41. BruceZerce napsal:

  Nicely put. Kudos.
  cheap canadian drugs canadian online pharmacies prescription drugs rx online

 42. Alvinhig napsal:

  Thank you! Numerous data!
  argumentative essay about college write my essays resume writing service

 43. Alvinhig napsal:

  Kudos. An abundance of facts.
  how to write narrative essay personal essay writing prompts blog writing service

 44. Wendellmon napsal:

  Helpful postings. Kudos!
  drugstore online drugs without prescription ed meds online without doctor prescription

 45. BruceZerce napsal:

  You explained that superbly!
  canadian online pharmacies legitimate by aarp canadia online pharmacy canadian pharcharmy online fda approved

 46. Alvinhig napsal:

  Regards! Awesome information!
  college admissions essay essay writer need an essay written

 47. Alvinhig napsal:

  You actually expressed it fantastically!
  college scholarships essays cheap essays to buy write my thesis for me

 48. Alvinhig napsal:

  Seriously lots of superb tips.
  perfect college essay https://freshapps.space/ help in writing

 49. Wendellmon napsal:

  Valuable posts. With thanks.
  canada drug prices drugs online canadian pharcharmy onlinecanadian online pharmacy

 50. Alvinhig napsal:

  With thanks! I value this!
  type of essay writing money cant buy happiness essay writing assignments service

 51. Alvinhig napsal:

  Nicely put, Thanks a lot.
  steps to write a essay https://agbsl.pro/ cheap article writing service

 52. Wendellmon napsal:

  Fantastic forum posts, Regards!
  online canadian pharmacies canadian online pharmacies cvs pharmacy online

 53. Alvinhig napsal:

  Very good write ups, With thanks!
  how to write an opinion essay https://altertraff.com/ writing essay services

 54. BruceZerce napsal:

  You stated that superbly.
  pharmeasy discount prescription drugs online best 10 online canadian pharmacies

 55. Alvinhig napsal:

  Factor well taken!!
  top rated essay writing service essay writing guidelines best custom writing

 56. Alvinhig napsal:

  Nicely put. Kudos.
  steps to write a narrative essay essaytyper web content writing services

 57. Alvinhig napsal:

  Cheers! Plenty of postings!
  amazing college essay essay help websites college admission essay writing service

 58. BruceZerce napsal:

  You have made the point.
  meds online walmart online pharmacy canadian rx

 59. Alvinhig napsal:

  Useful content. With thanks.
  write my essays for me https://essaywriting4you.com/ expert writing services

 60. Alvinhig napsal:

  You mentioned it exceptionally well.
  best writing services reviews essay writing services college essay writing service reviews

 61. Wendellmon napsal:

  Truly loads of superb advice.
  online drugstore rx price comparison canada discount drug

 62. BruceZerce napsal:

  Appreciate it. A good amount of knowledge!
  canadadrugs cvs pharmacy online modafinil online pharmacy

 63. Alvinhig napsal:

  Amazing write ups, Thanks!
  college application essay service https://ouressays.com/ best dissertation writing service

 64. Alvinhig napsal:

  Nicely put. Thanks!
  essay writing reviews how to write 500 word essay writers online

 65. Alvinhig napsal:

  With thanks. I like it!
  what can you learn from writing a research essay https://writingthesistops.com/ inexpensive resume writing services

 66. BruceZerce napsal:

  Fantastic facts, Thanks!
  cialis pharmacy online list of approved canadian pharmacies canada pharmaceuticals online

 67. Alvinhig napsal:

  Awesome posts. Appreciate it.
  words to use when writing an essay essay typer phd thesis writing help

 68. Alvinhig napsal:

  You expressed this terrifically.
  top 10 essay writing services https://essaywriting4you.com/ academic writer

 69. Wendellmon napsal:

  Regards! I appreciate this.
  canada pharma limited international pharmacies that ship to the usa rx price comparison

 70. BruceZerce napsal:

  Excellent posts. Cheers.
  pharmacy near me canadian pharcharmy pharmacy discount

 71. Alvinhig napsal:

  Fantastic stuff. Kudos.
  why i want to attend college essay essay writing service writing helper

 72. Wendellmon napsal:

  Kudos! Numerous stuff.
  best online pharmacies canada drugs online king pharmacy

 73. Alvinhig napsal:

  Valuable data. Appreciate it.
  college essay review services https://altertraff.com/ help with writing a dissertation

 74. Alvinhig napsal:

  Thanks a lot, Ample tips!
  persuasive essay writing prompts essay writer software best dissertation writers

 75. Alvinhig napsal:

  Thank you! Loads of postings.
  rutgers college essay how to write a compare contrast essay writing website

 76. Wendellmon napsal:

  Nicely put. Appreciate it!
  walmart pharmacy viagra canadian cialis online canadian pharmacy

 77. BruceZerce napsal:

  Amazing lots of good data.
  online pharmacies in usa pharmacies online pharmacy online cheap

 78. Alvinhig napsal:

  Nicely put. Kudos!
  write my essay help essay writers.com custom writings

 79. Alvinhig napsal:

  Nicely put, With thanks!
  medical school essay service college essay harvard write my lab report

 80. Alvinhig napsal:

  Nicely put, Thank you!
  we write essays essay writing service reviews essay writing service canada

 81. Wendellmon napsal:

  Nicely put, Thank you.
  northwest pharmacy canada viagra generic online pharmacy canada online pharmacies

 82. BruceZerce napsal:

  Incredible loads of excellent knowledge!
  canadadrugs pharmacy prices online canadian pharmacy

 83. Alvinhig napsal:

  You said it very well..
  funny college application essays https://orangepornhub.com/ business letter writing service

 84. Alvinhig napsal:

  You have made your point quite effectively.!
  citing a website in an essay https://orangepornhub.com/ top essay writing services

 85. Alvinhig napsal:

  Wonderful facts, Many thanks!
  how to write a film analysis essay write an opinion essay essays writing service

 86. BruceZerce napsal:

  Many thanks. Numerous tips.
  online discount pharmacy pharmacies shipping to usa canada pharmacies/account

 87. Alvinhig napsal:

  Cheers, I appreciate it!
  essay helpers argumentative essay topics essay writer website

 88. Wendellmon napsal:

  With thanks, Fantastic information!
  buy prescription drugs online londondrugs cheap pharmacy online

 89. BruceZerce napsal:

  You actually reported that wonderfully.
  canadian discount pharmacy international pharmacies that ship to the usa drug stores near me

 90. Alvinhig napsal:

  Really quite a lot of beneficial information!
  good essay writing service college essay idea hiring a freelance writer

 91. Alvinhig napsal:

  Valuable data. Regards.
  best essay services https://englishessayhelp.com/ resume writing services prices

 92. Wendellmon napsal:

  This is nicely expressed. .
  discount pharmaceuticals canadian pharcharmy onlinecanadian online pharmacy canadadrugsonline

 93. Alvinhig napsal:

  Thank you. Wonderful stuff!
  how can write essay college essay help with writing a dissertation

 94. Alvinhig napsal:

  Incredible all kinds of terrific advice!
  buy an essays how to write a good conclusion for an essay essay writing service online

 95. Wendellmon napsal:

  With thanks. A lot of postings.
  online pharmacy without a prescription web medical information canadian drugs pharmacy

 96. BruceZerce napsal:

  Regards, A lot of postings.
  canadadrugs pharmacy canadian pharmacies canadian pharmacy generic viagra

 97. Alvinhig napsal:

  Amazing a lot of amazing knowledge.
  how to write an application essay https://essayssolution.com/ help with writing a dissertation

 98. Wendellmon napsal:

  Amazing a lot of amazing facts.
  pharmeasy non prescription online pharmacy reviews drugs online

 99. Alvinhig napsal:

  Seriously a good deal of excellent knowledge.
  how to write an editorial essay college essays report writing services

 100. BruceZerce napsal:

  Regards! Plenty of posts.
  canadian pharmaceuticals online reviews prescription drug price comparison canadian rx pharmacy online

 101. Alvinhig napsal:

  Incredible loads of very good facts!
  premium essay writing service best online essay writing services pay for writing an essay

 102. Alvinhig napsal:

  Terrific forum posts, Cheers.
  how to write an application essay https://ouressays.com/ cheapest article writing service

 103. Renaldoenala napsal:

  You actually reported this very well!

 104. KeithBip napsal:

  Very well expressed genuinely. .
  lasix online pharmacy viagra from canadian pharmacies buy cialis online safely

 105. JamesClinc napsal:

  Seriously tons of wonderful data!
  reputable online pharmacy uk no 1 canadian pharmacy traveling with prescription drugs

 106. ThomasAxiof napsal:

  You made your point extremely well!!
  is it safe to buy prescription drugs from canada king canadian pharmacy discount code canadian pharmacy northwest

 107. KeithBip napsal:

  Cheers, Fantastic stuff.
  canadian pharmacy us northwest canada pharmacy australia online pharmacy free shipping

 108. Wilfordben napsal:

  Information very well applied!!
  ed drugs online canada world best pharmacy online store reviews best pharmacy prices

 109. KeithBip napsal:

  You definitely made the point.
  your discount pharmacy best online pharmacy that does not require a prescription in india pharmacy technician training online free

 110. Antoniocrilm napsal:

  Nicely put, With thanks.
  canada rx pharmacy top rated canadian pharmacies online naltrexone canada pharmacy

 111. Richardsaish napsal:

  You have made the point!
  no 1 canadian pharmacy reviews top mail order pharmacies prescription drugs memory loss

 112. Stanleyelumn napsal:

  Thank you! An abundance of posts!
  legitimate online canadian pharmacies buy clomid online pharmacy reliable pharmacy rx

 113. Richardsaish napsal:

  Very good facts. Thanks a lot.
  best online pharmacy without prescription top canadian online pharmacies harris teeter pharmacy

 114. Stanleyelumn napsal:

  You have made your position extremely clearly!.
  most reputable canadian pharmacies northwestpharmacy com pharmacy technician training programs online

 115. Davidnum napsal:

  Many thanks. I value this.
  pharmacy 1010 online drugs store southern pharmacy canadian pharmacy cialis 10mg

 116. KeithBip napsal:

  You mentioned this perfectly!
  express scripts com pharmacies prescription drugs online canada pharmacy school

 117. Davidnum napsal:

  Nicely put. Kudos!
  prescription drugs diarrhea pharmacy tech canada testosterone gel online pharmacy

 118. KeithBip napsal:

  Many thanks. I appreciate this.
  can i buy prescription drugs from canada pharmacies shipping to usa qsymia canada pharmacy

 119. KeithBip napsal:

  Good postings. Kudos!
  pharmacy online canada pharmacy store requirements cialis 5mg canada pharmacy

 120. MichaelMogix napsal:

  Incredible a lot of wonderful tips.
  pharmacy technician online college best drug store foundation pharmacy com

 121. KeithBip napsal:

  Cheers! I like this.
  canadian pharmacy world canadian pharmacy us texas online pharmacy

 122. RichardCit napsal:

  Truly tons of useful material.
  pharmacy drugstore online polish pharmacy online usa pharmacy technician store

 123. MichaelMogix napsal:

  You actually revealed this wonderfully!
  canadian neighbor pharmacy rx pharmacy shop coupon code sam’s club pharmacy hours

 124. KeithBip napsal:

  You said it nicely.!
  can you take prescription drugs on a plane? canadian pharmacies online prescriptions trustworthy canadian pharmacies

 125. RichardCit napsal:

  Awesome content. Kudos!
  canadian pharmacy chains onlinepharmaciescanada com history of prescription drugs

 126. Lesterdoomy napsal:

  Nicely put. Cheers.
  pharmacy one rx canadian pharmaceuticals for usa sales largest canadian pharmacies

 127. KeithBip napsal:

  Thanks, Lots of material!
  computer rx pharmacy software best canadian online pharmacies online school of pharmacy

 128. Williamkeymn napsal:

  Amazing all kinds of very good information!
  southern pharmacy savon pharmacy imitrex canadian pharmacy

 129. Lesterdoomy napsal:

  Thank you! Numerous data!
  cvs pharmacy online account pharmacies with canadian drugs in lakeland fl help rx pharmacy discount card

 130. KeithBip napsal:

  With thanks. I enjoy this!
  the online pharmacy viagra professional how much do prescription drugs cost without insurance?

 131. Williamkeymn napsal:

  With thanks. Useful stuff.
  cvs pharmacy apply online steroids online pharmacy cheap cialis online canadian pharmacy

 132. Scottsix napsal:

  You actually stated this well!
  canadian prescriptions online accutane canada pharmacy online pharmacy technician certification programs

 133. KeithBip napsal:

  Thanks, I appreciate it.
  lowest price canadian pharmacy buying prescription drugs in canada best canadian drug prices

 134. WilliamLuppy napsal:

  Helpful facts. Appreciate it.
  most popular prescription drugs canada pharmacy online no prescription global pharmacy rx

 135. Scottsix napsal:

  Cheers! Lots of postings!
  express scripts com pharmacies canadian neighbor pharmacy legit canadian pharmacy non prescription drugs

 136. KeithBip napsal:

  You actually revealed that really well.
  stop canadian pharmacy emails best canadian drug prices generic cialis online pharmacy

 137. WilliamLuppy napsal:

  Nicely put, With thanks!
  online compounding pharmacy how to stop calls from canadian pharmacy canadian overnight pharmacy reviews

 138. Josephabace napsal:

  Nicely put, Thanks!
  canada discount drugs online pharmacy price checker canada is pharmacy rx one legitimate

 139. Petereveva napsal:

  Whoa quite a lot of superb info!
  ordering drugs from canada adderall online pharmacy online pharmacy cash on delivery

 140. Thomasrot napsal:

  Nicely put. Thanks a lot!
  canadian pharmacy viagra scam online pharmacy technician schools discount online canadian pharmacy

 141. Petereveva napsal:

  Fantastic data. Thank you!
  order prescription drugs online without doctor rx online pharmacy italian pharmacy online

 142. Renaldoenala napsal:

  Kudos. Lots of information!
  pharmacy online canadian pharmacy hydrocodone tricare online pharmacy

 143. KeithBip napsal:

  Thanks. A good amount of facts!
  most abused prescription drugs online drugstore service canada canadian drug store legit

 144. RichardNus napsal:

  Lovely facts, Cheers!
  canadian pharmacy certified rx specialty pharmacy accredited pharmacy technician schools online

 145. Renaldoenala napsal:

  This is nicely expressed. !
  cheapest pharmacy for prescription drugs sam’s club pharmacy hours quit smoking

 146. KeithBip napsal:

  Point certainly considered..
  list of legitimate canadian pharmacies alpesh pharmacy store charlotte nc online pharmacy without a prescription

 147. Justinediva napsal:

  Excellent stuff. Thanks a lot!
  rx pharmacy forum canadian hcg pharmacies zyban canadian pharmacy

 148. KeithBip napsal:

  Very good posts. Kudos!
  canadian pharmacies that ship to the us canada pharmacy online no script canadian rx pharmacy online

 149. RobertRully napsal:

  Appreciate it, Loads of info!
  canadian pharmacy no prescription needed canada pharmacy not requiring prescription non prescription online pharmacy

 150. DouglasCreax napsal:

  With thanks. I enjoy it.
  free prescription drugs top mail order pharmacies pre pharmacy schools online

 151. KeithBip napsal:

  Thanks a lot! Helpful information.
  viagra no prescription canadian pharmacy live pharmacy continuing education online walgreens pharmacy store hours south hill

 152. DavidItapY napsal:

  Many thanks, I like this!
  viagra professional canadian pharmacy buy cialis online reviews pharmacy technician training

 153. DouglasCreax napsal:

  You said it adequately..
  abusable prescription drugs online pharmacy technician school advair capsules canadian pharmacies online

 154. KeithBip napsal:

  Reliable data. Kudos!
  costco pharmacy prices Pharmacy & Quick Delivery canadian pharmacy coupon

 155. KeithBip napsal:

  You reported this exceptionally well.
  online pharmacies in usa erectile enhancement pills canadian animal pharmacy

 156. BrandonAlits napsal:

  Wow a good deal of very good facts!
  cvs pharmacy online refills marine pharmacy canada overnight canadian pharmacy

 157. BrandonAlits napsal:

  This is nicely said! .
  polish pharmacy online usa universal pharmacy canada pharmacy in windsor canada

 158. Aaronsaind napsal:

  Really loads of fantastic data.
  canadian dog pharmacy canadian pharmacy pet meds schnucks pharmacy buttler hill rd store hours

 159. Aaronsaind napsal:

  You actually said this adequately.
  buy cialis online reviews alpesh pharmacy store charlotte nc planet pharmacy canada

 160. Claudeblems napsal:

  Nicely put, Thank you.
  canadian pharmacy worldwide australian pharmacy online discount pharmacy coupons

 161. Krxhuh napsal:

  purchase levofloxacin online cheap levofloxacin for sale online

 162. Claudeblems napsal:

  Many thanks! Good stuff!
  cialis canada pharmacy rx pharmacy fords nj pharmacy in canada for viagra

 163. MichaelNutty napsal:

  Cheers. Awesome information!
  best online canadian pharmacy review canadian pharmacy shop canadian pharmacy order

 164. MichaelNutty napsal:

  Wow loads of useful advice.
  xanax online pharmacy vipps accredited canadian pharmacies can i order drugs from canada

 165. RogerWeele napsal:

  You definitely made the point!
  roadrunner pharmacy abilify from canadian pharmacies canadian pharmacy pet meds

 166. RogerWeele napsal:

  Incredible loads of superb info.
  best canadian pharmacy for cialis no 1 canadian pharmacy global pharmacy

 167. Jamesorema napsal:

  Incredible a lot of helpful knowledge.
  penalty for importing prescription drugs best online pharmacy for cialis reviews cialis canadian pharmacy