25. 3. 2023

Ze zahraničí VI. – návrh na zastavení procesu kvůli vraždě novináře Chášukdžího, teroristické útoky v Tel Avivu, snaha o vydání Němce zadrženého na Kubě, zahájení procesu týkajícího se vraždy polského prezidenta a další…

Přinášíme přehled vybraných kauz ze zahraničních periodik z uplynulého týdne.

Jamal Khashoggi: Vyzvěte k zastavení procesu s vraždou v Turecku / Arábie

Turecký prokurátor požádal soud v Istanbulu, aby v nepřítomnosti zastavil proces s 26 saúdskoarabskými podezřelými ze zabití Džamála Chášukdžího v roce 2018.

Žalobce uvedl, že případ by měl být předán Saúdské Arábii.

Khashoggi, americký saúdskoarabský novinář, byl kritikem saúdské vlády a má se za to, že byl zabit na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Soud uvedl, že požádá turecké ministerstvo spravedlnosti o stanovisko k žádosti státního zástupce.

Uvedl, že příští slyšení v případu se bude konat 7. dubna.

26 úředníků čelí obvinění z úkladné vraždy nebo zničení důkazů.

Saúdští představitelé uvedli, že Chášukdží byl zabit při „darebácké operaci“ týmem agentů vyslaných, aby ho přesvědčil, aby se vrátil do království.

Více na: BBC


Teroristické útoky v Tel Avivu / Izrael

Pět lidí bylo zastřeleno palestinským střelcem na předměstí izraelského města Tel Aviv, při třetím smrtícím útoku tohoto druhu za týden.

Stalo se tak v úterý večer v Bnej Braku, jedné z nejlidnatějších ultraortodoxních židovských oblastí v zemi.

Střelec byl zastřelen policií, řekl záchranář na místě.

Izraelské bezpečnostní síly byly v pohotovosti po útocích izraelských Arabů minulé úterý a neděli, které si vyžádaly šest mrtvých.

Izraelský premiér Naftali Bennett uvedl, že země se „v současnosti potýká s novou vlnou terorismu“.

Více na BBC.


Němečtí diplomaté usilující o přístup k občanovi uvězněnému na Kubě / Kuba

Příznivci tvrdí, že Luis Frómeta Compte, obyvatel Drážďan, který má německé i kubánské občanství, byl zatčen 11. července 2021 poté, co během dovolené na Kubě natočil protivládní demonstraci.

Podle Mezinárodní společnosti pro lidská práva byla Frómeta Compte v prosinci odsouzena k 25 letům vězení za vyvolávání veřejného pohoršení a podněcování nepokojů. Skupina uvedla, že 59letý muž plánuje zahájit hladovku na protest proti svému uvěznění.

„Německé velvyslanectví v Havaně se případem zabývá a je v úzkém kontaktu s kubánskými úřady, právníkem a příbuznými dotyčné osoby,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo a ambasáda „intenzivně usilují o získání konzulárního přístupu k dotyčné osobě,“ dodalo.

Více na ABC News.


Začal proces se Stafanem W. obviněného z vraždy prezidenta Pawla Adamowicze/ Polsko

Více než tři roky po vraždě Pawla Adamowicze byl Stefan W. postaven před soud. Prokuratura ho obvinila z usmrcení s přímým úmyslem. W. hrozí doživotí. „Pevně ​​věřím, že se justice vypořádá s největší výzvou, kterou je zjistit motivy pachatele. Všichni chceme vědět, proč k této tragédii došlo“ – napsala Magdalena Adamowiczová na sociálních sítích před zahájením prvního slyšení. A oznámila, že se nedostaví na první slyšení muže obviněného z vraždy jejího manžela.

V pondělí začal u Okresního soudu v Gdaňsku proces se Stefanem W. Muž je obviněn z vraždy gdaňského prezidenta Pawla Adamowicze.

Celkem má během procesu vypovídat asi 200 lidí, ale rodina Stefana W. se k tomu neodhodlala. On sám – jak jeho obhájce oznámil v únoru – se chce dostavit k soudu. V pondělí ale poté, co soud nesouhlasil s poskytnutím jeho osobních údajů, přestal Stefan W. odpovídat na jakékoli dotazy.

Více na TVN24


Salvador zavírá věznice po vlně 87 zabití o víkendu / USA

Vláda El Salvadoru oznámila, že po vlně vražd o víkendu zatkla více než 600 podezřelých z gangu a nařídila snížení jídla pro vězně.

Vláda vyhlásila výjimečný stav a uzavřela věznice poté, co bylo v pátek, sobotu a neděli spácháno 87 vražd. Pro srovnání, za celý únor došlo k 79 vraždám.

Úřady obvinily ze zabití členy gangu a v pondělí úřady uvedly, že vojáci a policie provedli razii v baštách gangů v okolí San Salvadoru.

Prezident Nayib Bukele napsal, že zatčení nebudou propuštěni, a nařídil, že jídlo pro vězně gangu v salvadorských věznicích bude omezeno na dvě jídla denně, zřejmě aby se natáhly současné zásoby jídla, aby nakrmily i nové zadržené.

Více na THE GUARDIAN.

Diskuze (1) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek

  1. Ramon napsal:

    This piece of writing will help the internet people for creating new
    webpage or even a blog from start to end.

    My web blog: AI-powered healthcare diagnostics