25. 3. 2023

Pardubičtí vězni absolvují rekvalifikační kurzy, získají pak snadněji práci

Vězni pardubické věznice mohou absolvovat rekvalifikační kurzy profesí, po kterých je teď na trhu práce poptávka. Po skončení trestu tak budou mít větší šanci na pracovní uplatnění. Někteří už teď dokončili kurz na obsluhu vysokozdvižného vozíku, uvedl v tiskové zprávě ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

„Vzhledem k tomu, že už během výkonu trestu někteří odsouzení pracují u externích zaměstnavatelů, a tudíž mají v daném oboru praxi a znalosti, zohlednili jsme tento fakt právě při volbě těch nejvhodnějších rekvalifikací,“ uvedl Klimpl.

Vězni absolvují kurzy orientované na profese, které už vy výkonu trestu vykonávají. Jako první byl spuštěn kurz zaměřený na obsluhu vysokozdvižného vozíku. Momentálně se ho účastní desítka zájemců. V dalších etapách budou následovat kurzy pro obsluhu motorové pily a křovinořezu.

„Všech deset odsouzených, kteří úspěšně absolvovali první rekvalifikační kurz ve věznici, hodnotilo tuto možnost jako přínosnou pro své uplatnění na trhu práce po propuštění z výkonu trestu a velice si jí váží. Vzhledem k velmi dobře nastavené spolupráci zainteresovaných stran budeme v této praxi pokračovat,“ řekla vedoucí oddělení výkonu trestu Věznice Pardubice Petra Sýkorová.

Úřad práce ČR zařazuje odsouzené do rekvalifikací, jakmile se zaevidují jako zájemci o zaměstnání. Po absolvování kurzu složí závěrečné zkoušky, úřad kurz zaplatí jeho poskytovateli.

Podle mluvčí úřadu Kateřiny Beránkové je velmi nízká pravděpodobnost, že by účastníci kurz nedokončil, protože jsou motivovaní závěrečnou zkoušku složit a zvýšit tak své šance na zapojení do běžného života po propuštění, řekla ČTK.

„Rekvalifikace je jednou z cest, jak můžeme podpořit začleňování osob po skončení výkonu trestu do společnosti a snížit tak riziko recidivy. Při výběru vhodných kurzů vycházíme z požadavků a potřeb zaměstnavatelů a také reálných šancí konkrétních osob nejen na absolvování rekvalifikace, ale také získání práce v daném oboru,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

(čtk)

Diskuze (1) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek

  1. Aurelia napsal:

    Excellent weblog right here! Additionally your site rather a lot up very fast!

    What host are you using? Can I get your associate link in your host?
    I wish my site loaded up as fast as yours lol

    Here is my web site :: 5 tips to increase engagement and conversions on your website