14. 6. 2024

ROZHOVOR 2. část: „Biometrický podpis není podpis v pravém slova smyslu, jeho identifikace je složitější.“ Jiří Závora, soudní znalec

V dnešním podcastu se podíváme na téma identifikace pisatele, které má v justici nezastupitelnou úlohu, protože jeho prostřednictvím lze zjistit pisatele dokumentu, což v některých případech může být jediná možnost, jak prokázat osobu pachatele.

Dnes si na toto téma budeme povídat se soudním znalcem PhDr. Jiří Závora, Ph.D. et Ph.D.

Pan doktor je znalcem pro základní obor kriminalistika odvětví kriminalistika se specializací na expertizu ručního písma. Díky této specializaci může určovat pravost podpisu či textu, respektive identifikovat pisatele v trestním i občanskoprávním řízení. V praxi to znamená, že zvládne určit, zda je rukou psaný podpis či text dané osoby. A to v případech, kdy jsou například pochybnosti o podpisu smlouvy, závěti, finanční dokladech apod.

V první části podcastu se dozvíte:
  • Zda se dá naučit podpis tak, aby nebyl rozeznatelný od pisatele? 
  • Jak je to s biometrickým podpisem? 
  • Probereme ale i experiment, v rámci kterého na sebe upoutal mediální pozornost tím, že provedl výzkum na úřadech a u notářů, zda při ověřování shody kopie listiny s originálem postupují správně. Zda se proti tomu dá nějak bránit a proč je jádro problému s vidimací spíše psychologické? 

Přepis rozhovoru s panem doktorem si můžete přečíst také zde.