13. 8. 2022

Ústavní soud odmítl stížnost Štauberta, za vraždy v Břeclavi dostal 30 let

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Antonína Štauberta, čímž definitivně potvrdil třicetiletý trest vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Ve stížnosti nenašli soudci nic, co by nasvědčovalo porušení základních práv v procesu se Štaubertem.

Usnesení je dostupné v databázi ÚS.

„Postup obecných soudů byl v souladu s procesními předpisy a jejich rozhodnutí jsou řádně a dostatečně odůvodněna,“ stojí v usnesení.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do rodinného domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátkou dobu znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Podle rozsudku spáchal Štaubert vraždy zvlášť surovým způsobem, na dvou osobách a s cílem získat majetkový prospěch. Z domu si odnesl několik tisíc korun a šperky. Štaubert se hájil tvrzením, že po příchodu do domu dostal ránu a probudil se až poté, co byl senior se ženou mrtvý. Potom prý zpanikařil a utekl.

Verdikt potvrdil loni v září Vrchní soud v Olomouci a později i Nejvyšší soud. „V podstatě všechny provedené důkazy směřují k závěru, že trestného činu vraždy se dopustil právě obviněný,“ stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Štaubert u nejvyšší instance neuspěl ani s námitkami k výši uloženého trestu. Třicet let vězení je po doživotí nejpřísnější trest, jaký lze v Česku uložit. Poukazoval na to, že je otcem více dětí a má zdravotní problémy.

(čtk)

Diskuze (0) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek