25. 3. 2023

Policie zadržela a obvinila člověka podezřelého ze zfalšování QR kódu u sbírky

Policisté ráno zadrželi a odpoledne obvinili člověka podezřelého z toho, že zveřejnil falešný QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno, která je určena lidem postiženým čtvrtečním tornádem. O mužově zadržení informoval po ranním jednání krizového štábu jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil. Odpoledne byl dvaadvacetiletý muž obviněn z pokusu o podvod, uvedli policisté na internetové stránce policejního ředitelství. Dodali, že se objevil další případ, kdy někdo změnil číslo účtu u žádosti o příspěvek. Muži hrozí až deset let vězení.

„Dnes ráno byla zadržena osoba, která má spojitost s falešným QR kódem u sbírky Diecézní charity Brno. V souvislosti s tímto kódem nebyla zneužita žádná finanční hotovost. Motivaci a okolnosti tohoto konání vyšetřujeme,“ uvedl dopoledne Tržil. Policisté muže v průběhu dne vyslechli. „Své jednání se snažil vysvětlit tím, že peníze chtěl věnovat obětem katastrofy v Moravské Nové Vsi, kde měl pomáhat,“ doplnil odpoledne Tržil. Jde o pokus o podvod, protože žádná škoda kvůli jeho činu nevznikla. Protože se jej ale dopustil ve stavu živelní pohromy, hrozí mu až deset let za mřížemi.

Podvodník v sobotu okopíroval grafiku charity a vložili do ní vlastní QR kód, který odeslané peníze odkláněl na jiný účet. Proto vedení kraje již v sobotu doporučilo pečlivě zkontrolovat číslo účtu, na který peníze po naskenování QR kódu odchází. Podle kriminalistů se ale podvodníkům žádné peníze získat nepodařilo. Dnes odpoledne policisté upozornili na to, že se objevil další podobný případ. „Momentálně řešíme další případ, kdy někdo na sociální síti zkopíroval příběh a změnil číslo účtu a sdílel dále. Buďte prosím opatrní, ověřujte, kam posíláte své peníze,“ apeloval na veřejnost mluvčí policistů Pavel Šváb.

Na konta veřejných sbírek pro lidi postižené tornádem vyhlášených Nadací Via a Diecézní charitou Brno už lidé poslali přes 200 milionů korun, vznikly ale i další veřejné sbírky. Další peníze se na konta pravděpodobně načtou v pondělí, až je zúčtují banky.

(čtk)

Diskuze (1) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek

  1. Rosaline napsal:

    Fastidious response in return of this difficulty with firm arguments and telling everything on the topic of that.

    Feel free to surf to my website: Hair loss treatment clinics