Pátek 3. září, 7:19 - TrestOnline

Oběti trestných činů často nedosáhnou na svá práva, protože jim nerozumí, zatímco pachatelé využívají svá práva aktivně. Upozornila na to organizace Bílý kruh bezpečí (BKB), která se problematice věnuje 30 let. Práva obětí jsou sice v Česku rozsáhlá, podle BKB ale často zůstávají spíše na papíře. Ředitelka organizace Petra Vitoušová na dnešní tiskové konferenci zdůraznila, že oběti mají nárok na doprovod důvěrníka a zvlášť zranitelné oběti také na zmocněnce placeného státem.
Organizaci BKB ročně kontaktuje přes 20.000 lidí, zejména obětí. K dispozici je jim celkem 400 odborníků – především právníků a psychologů, ale také psychiatrů či sociálních pracovníků. Jednou z dobrovolnic je i policejní psycholožka Ludmila Čírtková.
„Dovolím si tvrdit, že psychologická pomoc sama o sobě nestačí,“ uvedla dnes Čírtková. Po trestném činu totiž oběti čelí nejen duševnímu otřesu, ale také různým praktickým a právním problémům. Pachatel na ně navíc často přenáší vinu za to, čeho se dopustil. Typickým příkladem jsou vztahová znásilnění, domácí násilí nebo nebezpečné pronásledování.
Přístup orgánů činných v trestním řízení k obětem je podle psycholožky často příliš formální, ačkoliv fungování práv v praxi může obětem i zachránit život. Čírtková popsala případ seniorky, která se čtyřikrát marně obracela na policii s tím, že ji týrá její syn. „Nedostalo se jí pomoci a případ skončil tragicky – byla utýrána k smrti,“ řekla.
Podle Vitoušové se ale postavení obětí za posledních 30 let razantně změnilo v dobrém slova smyslu. Zásadním předělem se stal zákon o obětech trestných činů z roku 2013.
Oběti nyní mají například právo na informace o trestním řízení, na ochranu soukromí, na finanční kompenzaci nebo na zajištěné ochrany a bezpečí. Advokátka a dobrovolnice BKB Daniela Háková dnes obětem poradila, aby v první fázi kontaktu s policií využily právo vzít si s sebou důvěrníka – třeba kamarádku. Důvěrník může poskytnout potřebnou podporu a také se díky většímu emocionálnímu odstupu lépe zorientuje v právech oběti než samotná oběť.
Z prvotního poučení policie by podle Hákové mělo být oběti zřejmé, že má právo na zmocněnce a na utajení totožnosti. Vitoušková upozornila, že se zmocněncem oběť získá mnohonásobně více informací o trestním řízení – dozví se tak nejen o úkonech, které se týkají přímo jí. Zmocněnec může například požádat i o účast na výslechu obviněného.
BKB obětem kriminality a domácího násilí doporučuje, aby se pro rychlou, bezprostřední pomoc obracely na nonstop bezplatnou linku 116 006. Operátoři jim poskytnou psychickou podporu i právní informace a nasměrují je na místa další pomoci, například do poraden BKB.
(čtk)
Pátek 3. září, 7:19 - TrestOnline
Hello trestonline.cz Owner, identical below: Link Text
buying cialis online usa There are several risk factors for endometrial cancer
where to buy priligy usa All that water in cucumbers can help keep you hydrated