9. 12. 2022

Bývalý zastupitel potrestaný za podvod podal ústavní stížnost

Bývalý zastupitel městské části Brno-střed Tomáš Jan Otradovec (dříve TOP 09) podal ústavní stížnost. Podle pravomocného verdiktu se dopustil podvodu s pozemkem v Brně-Pisárkách, dostal za to podmíněný trest. Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází, rozhodnutí Ústavního soudu zatím nepadlo.

Otradovec podle obžaloby nejprve seniorovi pomohl získat pozemek, na který měl nárok jako na rodinné dědictví. Potom zahradu převedl na sebe a seniorovi neposkytl odpovídající částku jako protihodnotu. Otradovec vinu popíral a tvrdil, že obvinění bylo vykonstruované. V roce 2017 rezignoval na mandát zastupitele.

Odvolací Krajský soud v Brně loni v lednu uložil Otradovcovi dva roky vězení s podmínečným odkladem na 2,5 roku. Muž by měl zaplatit také peněžitý trest 50.000 korun.

Otradovcovo dovolání už dříve odmítl Nejvyšší soud, jeho námitkám nevyhověl. „Jde o zcela typický případ podvodného jednání, kdy je určitá osoba (často se jedná o osoby vyššího věku či osoby stižené duševní poruchou) uvedena v omyl či jí jsou zamlčeny podstatné skutečnosti týkající se hodnoty jejího vlastnictví, v důsledku čehož uzavře tato osoba pro ni značně nevýhodnou smlouvu a své vlastnické právo bez přiměřeného protiplnění převede na pachatele,“ stálo v rozhodnutí NS.

Podle obžaloby Otradovec kontaktoval ve Vídni Georga Bilka, kterému tehdy bylo kolem 90 let. Nabídl mu pomoc při vyřízení dědictví po rodičích. Senior mu dal plnou moc pro zastupování před úřady. Poté, co Otradovec získal pozemek pro Bilka, převedl jej podle obžaloby na sebe prostřednictvím darovací smlouvy. Senior později podal trestní oznámení pro podvod a žalobu na určení vlastnictví

(čtk)

Diskuze (0) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek