13. 8. 2022

Justice nechybovala při prodloužení Fialovy vazby, potvrdil Ústavní soud

Justice nechybovala, když letos v létě prodloužila vazbu Tomáše Fialy, obžalovaného v kauze dvojnásobné vraždy ve Velké Pasece na Havlíčkobrodsku. Fialovu stížnost odmítl Ústavní soud, zjistila ČTK ze soudní databáze. Motivem činu byla podle obžaloby snaha získat historickou vilu v Praze.

Podle stížnosti trvá vazba příliš dlouho, navíc je nedostatečně odůvodněná a stojí na zpochybněných důkazech. Justice prý rozhodla o ponechání ve vazbě „mechanicky“, pouze s odkazem na hrozící vysoký trest. Nahrazení vazby jinými prostředky ale ani podle ústavních soudců nebylo možné.

„Trestní soudy se touto možností zabývaly a odmítly ji zejména s ohledem na povahu a závažnost jednání, pro které je stěžovatel stíhán. Ani v těchto úvahách Ústavní soud neshledává žádnou vadu,“ stojí v usnesení.

Fiala je kromě vraždy obžalovaný také z pokusu o podvod. Původně dostal u Městského soudu v Praze výjimečný trest 23 let vězení. Odvolací vrchní soud ale nepravomocný rozsudek zrušil a nařídil kauzu projednat znovu, tentokrát ale v Pardubicích, protože se vražda stala na Havlíčkobrodsku. Pardubický soud musí všechny důkazy provést znovu.

Fiala vinu popíral. V kauze figuruje také jeho tehdejší partner Jiří Nehyba, podle zrušeného rozhodnutí měl jít za podvod do vězení na pět let a zaplatit pět milionů korun. V době vraždy byl Nehyba v zahraničí.

Obžaloba muže viní z toho, že zfalšovali kupní smlouvu a že Fiala majitelku vily a jejího druha odvezl do pronajaté chaty ve Velké Pasece. Tam je podle žalobců zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do nádrže Švihov. Fiala zpočátku přiznával, že zabil staršího muže, a to údajně v sebeobraně pohrabáčem potom, co podle něj muž svoji přítelkyni zavraždil. Později Fiala uvedl, že u smrti páru nebyl.

(čtk)

Diskuze (0) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek