9. 12. 2022

Veterináři podají trestní oznámení na majitele jatek v Hraběticích

Státní veterinární správa podá trestní oznámení na majitele jatek v Hraběticích na Znojemsku kvůli podezření z páchání trestného činu týrání zvířat. Reagovala tak na záběry aktivistů ze spolku Zvířata nejíme z minulého týdne, na nichž zaměstnanci jatek při vykládce z nákladních aut do prasat či krav kopali, dávali jim elektrošoky a radili si, jak seleti šlápnout na hlavu. Loni v říjnu veterináři zjistili na jatkách závažné hygienické nedostatky a provoz byl v listopadu na několik týdnů pozastaven, řekl ČTK mluvčí veterinářů Petr Majer.

Majitelem jatek je firma Intramo Znojmo a její majitel minulý týden ČTK pouze po telefonu řekl, že jde o dva roky staré záběry a že vše je vyřešeno. Představit se nechtěl a posléze zavěsil.

Veterináři zvažovali nejprve podání podnětu pro porušení zákona na ochranu zvířat. „Ale došli jsme k rozhodnutí, že intenzita porušení legislativy je vyšší a mohla by naplňovat skutkovou podstatu trestného činu,“ vysvětlil Majer. Porušení legislativy, které by bylo důvodem pro podání podnětu obci s rozšířenou působností či dokonce trestního oznámení, se dosud při veterinárním dozoru nezjistilo.

Na velkých jatkách obvykle bývá stálý veterinární dozor. Hrabětická jatka však patřila k menším a jejich provoz nebyl pravidelný, proto zde stálý dozor nebyl. Aktivisté minulý týden před jatkami protestovali proti hrubému zacházení se zvířaty, sešlo se jich přes 20.

Spolek Zvířata nejíme dlouhodobě usiluje o to, aby byly povinně na všech jatkách zavedené kamerové systémy, které by sice vždy nezabránily hrubému chování zaměstnanců, ale jejich chování by bylo pod veřejnou kontrolou. Petice, kterou mohou lidé podepisovat, má aktuálně 24.000 podpisů.

Veterináři kontrolují jatka pravidelně a obvykle na některých z nich naleznou porušení předpisů. Při kontrole téměř všech jatek v ČR v roce 2019 našli veterináři pochybení u devíti procent z nich.

(čtk)

Diskuze (0) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek