29. 11. 2022

Štrasburský soud: whistleblowery je třeba chránit i ve státních institucích

Evropský soud pro lidská práva v nedávném rozsudku upřesnil možnosti státních zaměstnanců veřejně kritizovat poměry ve své instituci. V daném případě ukrajinská státní zástupkyně veřejně upozornila na korupční praktiky nadřízeného, za což následně dostala výpověď. Podle štrasburského soudu takový postup nebyl přiměřený.

Štrasburský soud musel v případu Goryaynova proti Ukrajině vážit na jedné straně povinnost loajality ke svému zaměstnavateli a na straně druhé možnost oznámit protiprávní postupy na pracovišti. Ochranu oznamovatelů je podle štrasburského soudu třeba zajistit tehdy, kdy je zájem veřejnosti na znalosti dané informace tak silný, že převáží i nad povinností loajality. Více informací a stručné shrnutí najdete v novém čísle Zpravodaje KVZ

Ve čtvrtletně vydávaném Zpravodaji, který připravuje Kancelář vládního zmocněnce Ministerstva spravedlnosti, naleznete anotace i dalších aktuálních případů. Evropský soud pro lidská práva se v předchozím čtvrtletí věnoval například důkladným osobním prohlídkám u vězňů nebo vyhoštění cizinců na základě utajovaného materiálu zpravodajské služby. Zabýval se také tajně pořízenou fotografií partnerky známého politika pro bulvární média před porodnicí či otázkou práva na styk s dítětem po zániku registrovaného partnerství, kde právní i biologickou matkou byla pouze jedna z partnerek.

Štrasburský soud se také poprvé zabýval stížností spojenou se současnou pandemií koronaviru. Konkrétně řešil, za jakých podmínek může někdo před soudem namítat, že vnitrostátní opatření v boji proti onemocnění covid-19 jsou nedostatečná.

Aktuální číslo Zpravodaje KVZ i archiv starších čísel naleznete zde.

Diskuze (0) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek