25. 3. 2023

Soud potvrdil Prokopovi z tzv. Berdychova gangu deset let vězení

Někdejší provozní šéf diskotéky Discoland Sylvie Jaromír Prokop u odvolacího soudu v případu tzv. Berdychova gangu, 1. června 2022, Praha.

Jaromír Prokop, podle české justice někdejší vůdčí osobnost tzv. Berdychova gangu, stráví za účast na čtyřech loupežích deset let ve vězení. Trest mu dnes pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Prokop se před trestním řízením dlouhodobě skrýval v USA, kde ho předloni dopadla policie. Jeho spolupachatelé už si tresty odpykali.

„Máme za to, že trest není nepřiměřeně přísný, a proto jsme do něj nikterak nezasahovali,“ uvedl předseda odvolacího senátu Alexander Károlyi. Prokopův advokát Tomáš Sokol usiloval o to, aby jeho klient odešel bez trestu. Zdůraznil, že muž se od roku 1996 nedopustil další trestné činnosti. Soud ale tuto argumentaci odmítl s tím, že si Prokop prodlevu před odsouzením zavinil sám, když opustil Česko.

„Je potřeba, aby za takovouto trestnou činnost padl adekvátní trest. Pokud bychom přistoupili na to, že někdo tady nějakou dobu není, a neukládali bychom žádný trest, byl by to návod na to, aby takto postupovali obžalovaní i v jiných případech,“ podotkl Károlyi.

Provozní šéf podniku Discoland Sylvie se na činnosti gangu podílel v počátcích jeho působení. V letech 1995 až 1996 se v Praze zúčastnil přepadení obchodního domu, svého známého, vozu s penězi a také únosu zlatníka, který při akci skupiny přišel o život. Pětice pachatelů včetně vyhazovače z Discolandu Davida Berdycha takto získala celkem přes 7,5 milionu korun.

Sedmapadesátiletý Prokop se k trestným činům přiznal, odmítl ale, že přepadení vymyslel a zorganizoval. „Já jsem prostě účetní, měl jsem na starost management těch věcí. Nejsem žádnej násilník,“ řekl dnes soudu.

„To není tak, že bych utekl. Do roku 2004 jsem byl v České republice, normálně jsem tady žil, pracoval, tou prací jsem se to snažil nějak napravit. Bál jsem se. Neuměl jsem si představit, že bych to v tom vězení přežil,“ odůvodnil svůj odjezd do USA. „Je pro mě těžký, když se koukám sám na sebe v roce 1995, tak nechápu, že jsem nerozeznal tu nesmyslnost. Chci tím říct, že jsem úplně někdo jinej,“ dodal. To, že je jiným člověkem, zopakoval Prokop několikrát.

Státní zástupce i advokát Sokol se v odvoláních domáhali toho, aby vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil případ k dalšímu dokazování. Obžaloba neúspěšně usilovala o přísnější potrestání.

Když se Prokop ukrýval ve Spojených státech, česká justice ho v jeho nepřítomnosti pravomocně odsoudila ke 13,5 roku vězení. Po vydání do vlasti využil muž možnosti nového projednání svého případu. V mezičase se v jeho prospěch změnily sazby v trestním zákoníku. Zatímco dříve mu hrozilo deset až 15 let odnětí svobody, v aktuálním hlavním líčení mu státní zástupce navrhoval trest v polovině sazby osm až 15 let. Středočeský krajský soud ale loni na podzim dospěl k závěru, že na obžalovaného dopadá ještě nižší sazba, a to pět až 12 let. Trest mu uložil ve třech čtvrtinách sazby, tedy obdobně jako předchozí soud v době Prokopovy nepřítomnosti.

Kauza tzv. Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky, a to i kvůli propojení zločinců s elitními detektivy. Skupina měla na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Působilo v ní několik desítek lidí, při přepadeních využívali i policejní uniformy. Sám Berdych strávil ve vězení více než 11 let, podmínečně propuštěn byl v červnu 2015. V aktuálním Prokopově procesu odmítl vypovídat.

Prokop dříve čelil obžalobě také z dvojnásobného pokusu o vraždu bývalého majitele Discolandu Ivana Jonáka z roku 1994, soudy ho ale pravomocně osvobodily. Jonák tvrdil, že Prokop s dalším mužem zavraždili i jeho manželku. Za její vraždu byl ale odsouzen právě Jonák, a to na 18 let.

čtk

Diskuze (3) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek

  1. DupAssugh napsal:

    Propylthiouracil May increase digoxin levels by reducing thyroid hormone levels priligy dapoxetine review Posted on Feb 27, 2018 05 36AM

  2. DupAssugh napsal:

    Endometrial injury in women undergoing assisted reproductive techniques can you buy zithromax over the counter in new york

  3. DupAssugh napsal:

    All patients with peritoneum laparoscopic biopsy and ascites were studied buy cialis canada pharmacy It is taken twice daily and your dose depends on why you are receiving the medication