7. 12. 2022

Moskevský soud poslal na 20 let do vězení akademika z vysoké školy letectví

Moskva 23. dubna (ČTK) – Moskevský soud poslal na 20 let do vězení akademika Alexeje Vorobjova z Moskevského institutu letectví (MAI), informovala dnes agentura TASS s odkazem na tiskové oddělení soudu. Vorobjov byl shledán vinným z porušení několika článků trestního zákoníku, které se týkají mimo jiné vlastizrady a nezákonného vývozu či předávání technologií, vybavení a vědecko-technických informací, které mohou být použity pro uplatnění či vytvoření zbraní hromadného ničení.

Soud také rozhodl, že Vorobjov je vinen z hlediska paragrafu, který se týká pašování například jedovatých, výbušných či radioaktivních látek nebo střelných zbraní. Vorobjov, který působil na katedře raketových motorů, musí kromě toho zaplatit pokutu ve výši milion rublů (290.000 Kč).

Soud se konal za zavřenými dveřmi, podotkla agentura Reuters.

Obhájci lidských práv uvádějí, že za posledních 20 let bylo v Rusku na základě obvinění z vlastizrady a špionáže odsouzeno okolo stovky lidí. Mezi nimi i vědci a vyučující z různých vysokých škol, napsal server Nastojaščeje vremja.

O stovce odsouzených za tyto trestné činy za posledních 20 let v zemi psal v roce 2020 také opoziční server Novaja gazeta.

Kritici Kremlu tvrdí, že zatčení na základě podezření z předávání citlivých materiálů cizím státům jsou často výsledkem nepodložené paranoie. A stěžují si, že obvinění nemohou být ověřena kvůli svému utajovanému charakteru, napsala agentura Reuters.

(čtk)

Diskuze (0) Vstoupit do diskuze

Vložit příspěvek